(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-K4DDF3D');

Jak dbać o lakier samochodu

Jak dbać o lakier Twojego samochodu

Lakier samochodu – w jaki sposób o niego dbać?

Czy wiesz, że niezależnie od tego jaka pora roku obecnie jest, to warto przygotować karoserię samochodu na działanie czynników zewnętrznych?

Chcesz zrobić to we własnym zakresie? Zapoznaj się w takim razie z naszymi poradami.

Budowa powłoki lakierniczej

Powłoka lakiernicza to naprawdę istotny element samochodu. Pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i zabezpiecza karoserię przed czynnikami zewnętrznymi. Lakier chroni Twój pojazd przed zadrapaniami, korozją, zmatowieniem oraz odbarwieniami.

Składa się dokładnie z 4 różnych warstw, które są ułożone jedna na drugiej, a dokładniej:

  • Grunt chroniący przed korozją,
  • Podkład z właściwościami antykorozyjnymi,
  • Lakier bazowy nadający kolor,
  • Lakier bezbarwny o właściwościach chroniących przed warunkami atmosferycznymi i zadrapaniami.

Ostatnia warstwa jest najważniejsza, ponieważ to ona chroni samochód przed środowiskiem zewnętrznym, dlatego też jest najgrubsza.

Jak dbać o lakier samochodu?

Są dwie grupy kosmetyków, które przeznacza się do pielęgnacji lakieru. Pierwsze z nich stosowane są do nabłyszczania i ochrony przed promieniowaniem UV. Z kolei druga grupa wykorzystywana jest do konkretnych celów, tj. usuwanie drobnych rys, bądź pozostałości owadów.

Zastanów się, jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. Jeśli Twój lakier jest mocno zaniedbany, zmatowiony, to nawet najlepsze kosmetyki nie przywrócą jego dawnego blasku. Wtedy trzeba zastanowić się nad korektą lakieru i jego profesjonalną już pielęgnacją.

Natomiast jeśli regularnie będziesz dbał o swój samochód i o jego karoserię, to to zaprocentuje z pewnością na przyszłość. Myjąc auto, pamiętaj żeby strumień wody pod wysokim ciśnieniem dotarł do najmniejszych zakamarków karoserii. W miarę możliwości umyj podwozie, tak aby usunąć cały brud, zanieczyszczenia i środki chemiczne, np. sól drogową.

Pielęgnując powłokę lakierniczą, używaj tylko i wyłącznie specjalistycznych środków/preparatów. Dbaj o samochód, tak abyś Ty sam był zadowolony z jego wyglądu!

Pomyśl również o zabezpieczeniu lakieru, korzystając z folii ochronnych PPF lub powłok ceramicznych.